TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Principii crestine, etica, morala/Controlul sarcinilor Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 11 12 13 14 15 16 17 ... 24
bairstow
membru

Inregistat: 27/10/07

Norkis a scris:

adventistii spun ca in cinci ani vine Isus?
.
fata aia presupunea Acest lucru. Si asta se intampla acum cati-va ani :).Desigur nu ai decat sa verifici.Dute la ei si intraba-i.Pe enoriasi.Cred ca sunt convinsi ca Iisus poate veni si maine .

Norkis a scris:

In orice caz, cand mi-am schimbat medicul de familie, mi-a spus ca ar fi bine pana in 28 de ani sa fac un copil, pt ca din colo de aceasta varsta organismul femeii incepe deja sa resimta influentele imbatranirii iar diferenta de varsta va fi si un impas in comunicarea sanatoasa cu copiii. Inca nu am aceasta varsta, insa in planurile mele am in vedere acest fapt, chiar daca studiile si meseria mea nu prevad un timp optim pentru intrerupere.

Exact ce am postat eu mai demult.Asa e Norkis daca faci copii la peste 40 de ani e deja periculos pentru sanatatea acelui copil.

Ultima modificare de bairstow (24/07/08 13:41)

24/07/08 13:39

j`ariel
membru

Inregistat: 24/07/08
Am un copil de 3 ani, deci nu se pune problema de a avea primul copil pana la 28 de ani pentru ca l-am avut la 25.
Cand am spus ca nu prea imi permit, m-am referit si la timp, si la bani, si la disponibilitatea fizica si psihica de care dispun.

Norkis, iti au dreptate in ceea ce ai zis despre lipsa timpului petrecut de copii cu parintii. E cea mai mare problema in ziua de azi. Si eu m-am confruntat cu ea zilnic in relatia cu fiul meu. Fiind profesoara, am vazut efectele negative care rezulta din aceasta lipsa.

Si mai cred ca un copil trebuie sa vina intr-o familie sanatoasa, atat fizic, psihic, cat si spiritual. Iar daca criteriile astea nu sunt implinite, cred ca e mai bine sa te protejezi. Sunt suficiente exemple de familii care au anul si copilui, si nu sunt deloc intr-o situatie buna.

24/07/08 14:27

Norkis
membru

Inregistat: 17/07/08
sunt foarte alaturi d etine, j'ariel.

24/07/08 14:29

irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08

j'ariel a scris:

Sunt suficiente exemple de familii care au anul si copilui, si nu sunt deloc intr-o situatie buna.

La fel de suficiente sant si exemplele de familii care au un singur copil ,si nu sant intr-o situatie pre buna.

24/07/08 14:31

j`ariel
membru

Ai dreptate. Si daca tot nu esti intr-o situatie buna, crezi ca mai e cazul sa mai faci copii?

24/07/08 14:42

bairstow
membru

irlanda a scris:

La fel de suficiente sant si exemplele de familii care au un singur copil ,si nu sant intr-o situatie pre buna.

Daca ai dorinta sa ai un copil, eu cred ca poti sa il ai chiar daca ai o situatie mai putin buna financiar.
M-ai te ajuta si biserica, nu ma contraziceti :).
Asta e visul fiecarui cuplu (sper) sa aiba cel putin un mostenitor :).Primeaza cei drept uneori egoismul.Chiar daca copilul nu are viitor cu banii care ii oferim o sa ne inteleaga.Aici intervine si iubirea.Iubirea in locul banilor :) .

24/07/08 14:45

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

j`ariel a scris:

Ai dreptate. Si daca tot nu esti intr-o situatie buna, crezi ca mai e cazul sa mai faci copii?

Ce numesti tu situatie foarte buna?

Asta ca sa nu judeci pe nimeni!

Pentru unii situatia buna este vila si 2-3 masini de lux. Dar atunci unde sa pui mai multi copii ca le murdareste... :D

Pentru altii situatia buna este sloganul "daca avem ce manca si ce imbraca ne ajunge" o afirmatie nu prea straina de crestinism.

Ultima modificare de OLD TRAIAN (24/07/08 14:47)

24/07/08 14:46

j`ariel
membru

Pentru mine situatie buna inseamna sa am suficient sa-mi pot plati darile catre stat, sa-mi mai ramana ceva si de mancare si imbracaminte, si sa am un loc in care sa stau,din care sa stiu ca nu ma da nimeni afara. Asta din punct de vedere finnciar. Iar din celelalte perspective...intelegere in familie, ajutor reciproc, o familie in care Dumnezeu sa fie prezent si in care sa fie slujit si iubit.

Nu ma intelegeti gresit, nu-mi trebuie vila ,calculatoare, masina si nu stiu ce elicoptere pentru a considera ca e timpul potrivit pentru a face un copil. Cand l-am avut pe baietelul meu, eram studenti, stateam in camin la familisti si traiam de pe o zi pe alta din punct de vedere financiar. Am primit de la Domnul multe binecuvantari, atat in bani, cat si in lucruri si mancare, dar nu cred ca e normal sa traiesc in aceleasi conditii si sa tot astept sa-mi trimita Domnul.

Si nici nu cred ca Domnul m-a inzestrat cu o minte isteata, cu capacitate de a invata, ca sa stau in casa, pentru ca deja de la 3 copii nu-ti mai poti permite sa mergi la lucru.

24/07/08 15:10

kidaa
membru

Inregistat: 23/07/08
scuze .. promit sa citesc tot ce ati scris pana acum, desi m`am uitat doar la prima pagina. nu era vorba ca pilulele omoara ovulul fecundat ?? adika dupa ce a avut loc intalnirea ovulului cu spermatozoizii.. deci cred ca e crima.. eu asa stiam de pe net parca .. eu cred ca prezervativul e ok :|

24/07/08 20:01

The_sense_of_life
membru

Inregistat: 25/05/08
Vreti sa terminati o data cu subiectul acesta...??? Fiecare sa faca ce-l indeamna inima si sa nu-si mai impuna parerile... oricum, fiecare face ceea ce crede ;)

Ultima modificare de The_sense_of_life (27/07/08 10:30)

24/07/08 21:46

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

The_sense_of_life a scris:

Vreti sa terminati o data cu subiectul acesta...??? Fiecare sa faca ce-l condamna inima si sa nu-si mai impuna parerile... oricum, fiecare face ceea ce crede ;)

Ai vrut sa spui sa faca ce-l indeamna inima, sau sa se ferea sca de ce-l condamna inima?

Ultima modificare de OLD TRAIAN (24/07/08 21:51)

24/07/08 21:51

simona
membru

Inregistat: 19/02/08
A vrut sa spuna ce a spus. Zic si eu ca Pilat:"Ce am scris, am scris." Etete... :D:D

24/07/08 22:21

carmina
membru

Inregistat: 09/08/08
crede-ti ca este corect sa avem copii doar cand credem noi ca suntem pregatiti sa-i avem?Dumnezeu nu da mai mult decat nu putem noi duce.El stie care este limita puterii noastre.A-ti programa cand sa faci copii este asemanator cu avortul...nu dai voie unei vieti sa se formeze.Ii privezi dreptul la viata.

13/08/08 14:40

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Luca 14:
28 Caci, cine dintre voi, daca vrea sa zideasca un turn, nu sta mai intai sa-si faca socoteala cheltuielilor, ca sa vada daca are cu ce sa-l sfarseasca?
29 Pentru ca nu cumva, dupa ce i-a pus temelia, sa nu-l poata sfarsi, si toti cei ce-l vor vedea sa inceapa sa rada de el
30 si sa zica: "Omul acesta a inceput sa zideasca, si n-a putut ispravi."

A gandi nu este un pacat.

13/08/08 14:49

marianb
membru

Inregistat: 27/08/08
"x"

Ultima modificare de marianb (01/04/09 13:50)

Filipeni 4:13 Pot totul în Hristos, care mă întăreşte.

http://marianescu.blogspot.com

15/10/08 11:11

monday_73
membru

Inregistat: 19/01/08
eu nu aveam nicio problema cu pastilele contraceptive. insa pana de curand am aflat ca femeia poate avea grave probleme de sanatate din cauza lor.

Ştim bine că pilula, după ani de zile de administrare, poate duce la tromboflebite. Tromboflebitele sunt cele care în 2/3 din cazuri duc la tromboflebite profunde, cronice. 2/3 din tromboflebite sunt date de pilulă.

De ce credeţi că după ani de zile de pilule se ajunge la un cancer de sân sau la cancer de col? După vârsta de 25 de ani, pilula creşte cel puţin cu 4 % riscul de cancer la sân. Cancerul de col uterin, la fel. Apoi cancerul de piele, este favorizat de pilulă. La fel diabetul zaharat, accidentele cerebrale vasculare sunt date în mare parte de pilula luată ani şi ani de zile. Am avut cazuri în care primeam bilete de la institutul inimii că anumite femei aveau o hipertensiune arterială gravă sau insuficienţă cardiacă sau infarct miocardic, făcute din cauza unui exces de pilule, luate peste 10 sau chiar 20 de ani.

plus ca, anticonceptionalele cică nu ar împiedica fertilizarea ovulului, ci opresc dezvoltatea ovulul deja fecundat (embrionul) si inevitabil, acesta moare.
se numeste avort hormonal.

Avort hormonal. În momentul în care aceşti hormoni intră în organism, ei acţionează astfel: în primul rând pun ovarul în repaus, în al doilea rând acţionează pe mucoasa uterină.

Ce fac aici? Când are loc fecundarea - pentru că trebuie să ştiţi că pilula are o mare rată de eşec, între 3 şi 8 %, chiar mai mult - în acel moment copilul, după fecundare ajunge în mucoasa uterină. Mucoasa uterină este modificată de această pilulă în aşa fel, este chiar distrusă, ca acest copil să nu se poată nida şi atunci el este avortat. Şi iată că se ajunge la un avort. Statistic, o femeie care ia o pilulă timp de 2-3 ani de zile are cel puţin două avorturi hormonale.

Tu iei o pilulă, are loc fecundarea, care duce, desigur, la acea sarcină nedorită, copilul ajunge la nivelul uterului unde este avortat după aproximativ 7-14 zile. Copilul care este avortat este atât de mic încât nu se vede, nimeni nu-şi dă seama că are un avort, doar atâta îşi poate da seama o femeie, că are un ciclu menstrual mai abundent, dar este de fapt un copil avortat. Luând pilula 5 ani, o femeie are deja multe avorturi hormonale. Ea nu le ştie, nu le conştientizează, dar ne trezim cu sindrom post-avort hormonal.

Ultima modificare de monday_73 (18/10/08 11:35)

"Sufletul nostru nadajduieste in Domnul; El este ajutorul si scutul nostru." (Ps.33:20)

18/10/08 11:30

bairstow
membru

Daca am ajuns la pilule mai bine ajungem  inainte la ceva de plastik.Sper sa nu fie nimeni pe aici sa fie de acord cu pastilele contraceptive.Acum imi dau seama de ceva.Daca o femeie face un copil 2 ani e platita de stat.Deci e bine sa faca femeile copii sa nu ne mai duca la servici.Caci asa cum multi calugari sunt banuiti de lene , sincer nu am vazut nici un pocait pana acum harnic :P

Ultima modificare de bairstow (18/10/08 12:56)

18/10/08 12:55

UnderZero
membru

Inregistat: 19/04/08
[No, bairstow, Domnul ne invata sa ne purtam cu iubire fata de semenii nostri. Lenesi sau nu, ortodocsi sau nu, calugari sau nu - Domnul ne judeca!...Imi pare rau, dar acum esti rau, si nu imi place asta!] :D

Ultima modificare de UnderZero (18/10/08 13:06)

18/10/08 13:01

+Archangel+
Moderator

Nu e rau, e doar frustrat. ;)

18/10/08 19:21

daniel
membru

Inregistat: 01/03/08
bairtow ai face bine sa te schimbi. Pentru cei care nu suntem ortodocsi esti  doar o ispita, tie iti faci rau ;)

18/10/08 20:17

Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Stii ce nu inteleg eu? De ce tot discutam despre contraceptive si nu discutam despre vasectomie pe care o poate face barbatul? In America nimeni nu-ti da nici macar un cent pentru copil. In Romania esti platit regeste fata de aici pentru ca statul incurajeaza facerea copiilor. Barbatii se uita la femei si le vad ca instrumente prin care Dumnezeu le da copii, dar ma intreb in realitate cati barbati citesc despre sarcina, despre cresterea copiilor. Da, e simplu de zis ca o femeie sa aiba cati copiii ii da Domnul, dar barbatii lor sunt acolo pentru ele sa spele, sa mature, sa aiba grija de copii, sa faca mancare cand mamica e insarcinata si nu se simte prea bine? Oare sunt ei cei care le trateaza ca pe niste regine ca la randul lor sa fie tratati ca niste regi?
Acum va provoc sa va ganditi la urmatorul aspect: Dumnezeu a zis: "Cresteti, inmultiti-va si umpleti pamanatul!" Oare pamanatul nu este supra-populat in zilele noastre?

29/10/08 20:56

Site web  
+Archangel+
Moderator

Nu, pamantul nu este nici pe departe supra-populat. Daca impartirea bogatiei ar fi perfect echitabila pamantul ar putea sustine pana la 50 de miliarde de locuitori in conditii de viata decente.

29/10/08 21:59

daniel
membru

Inregistat: 01/03/08

Larisa a scris:

Acum va provoc sa va ganditi la urmatorul aspect: Dumnezeu a zis: "Cresteti, inmultiti-va si umpleti pamanatul!" Oare pamanatul nu este supra-populat in zilele noastre?

Eu nu mi-as permite sa spun ( luam in general) unei natii ca sunt prea multi, sa reduca cumva cresterea populatiei. De fapt sa judece Domnu , daca a spus ca ingrijeste de noi asa o sa faca, de ce sa spunem noi cand suntem destui ?

Larisa eu cred ca voi avea grija de sotie tot timpul :).  Nu crezi ca mamele sunt ajutate de stat (prin ajutorul pe care il primesc) ?...nu inteleg de ce barbatii sa-si ajute sotiile si statul sa nu o faca, ti se pare mai 'normal' asa ?

29/10/08 23:02

Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Mi se pare frumos din partea statului ca ajuta mamele, dar nu cred ca sunt obligati sa o faca, iar in ceea ce priveste barbatii - ei trebuie sa-si ajute neconditionat sotiile. Asta nici nu ar trebui sa intre in discutie.

30/10/08 01:51

Site web  
irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08

Larisa a scris:

Stii ce nu inteleg eu? De ce tot discutam despre contraceptive si nu discutam despre vasectomie pe care o poate face barbatul?

Si daca am discuta despre vasectomie ce?
Nu-i tot o metoda prin care ii limitam interventia si hoatararea Domnului cu privire la numarul de membrii din familiile noastre?

31/10/08 01:25

Pagini: 1 ... 11 12 13 14 15 16 17 ... 24    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la